Oddech > ABC Chorego > Jak ta choroba przebiega i dlaczego dopiero teraz o niej się dowiedziałem?

Jak ta choroba przebiega i dlaczego dopiero teraz o niej się dowiedziałem?

Rozpoznawanie - najczęstsze objawy choroby

Kaszel

U większości chorych jest to pierwszy objaw choroby. Rzadko pacjenci zwracają uwagę na występujący od wielu lat kaszel, traktując go wyłącznie jako uboczny przejaw palenia papierosów. Kaszel występuje przez większość dni w roku - przeważnie w godzinach porannych. Tylko w zaawansowanej postaci choroby kaszel utrzymuje się przez cały dzień. Najczęściej kaszlowi towarzyszy wykrztuszanie niewielkich objętości białawej wydzieliny.

U niektórych chorych produkowana w nadmiernych ilościach flegma, jeśli nie jest prawidłowo wykrztuszana może zalegać w oskrzelach i nasilać duszność. Dlatego nie powinieneś stosować leków przeciwkaszlowych.

Kaszel nasila się w trakcie infekcji układu oddechowego. Zwiększa się wtedy objętość odkrztuszanej plwociny i zmienia się jej zabarwienie z przezroczystej lub szarej na żółtą lub zieloną.

Duszność

Jest najważniejszym i najbardziej dokuczliwym objawem POChP, który najczęściej zmusza chorych do zgłoszenia się do lekarza. Duszność nasila się z upływem lat: od duszności występującej tylko podczas intensywnego wysiłku do duszności w spoczynku. Zwykle duszność jest większa w godzinach porannych niż w pozostałych porach doby. Duszność w spoczynku sugeruje bardzo ciężką postać choroby.

Trudności w oddychaniu nasilają się w pozycji leżącej. Dlatego większość chorych z chorobami płuc nie może spać bez wysoko ułożonej poduszki pod głową, a w przypadku napadu duszności pozostaje tylko w pozycji siedzącej.

Powinieneś wiedzieć, że charakterystyczne w tej chorobie jest okresowe i krótkotrwałe nasilanie się duszności. Najczęściej jest to wynikiem zbyt intensywnego w stosunku do możliwości wysiłku, nagłą zmianą pogody lub zmianą temperatury powietrza którym chory oddycha. Dłużej trwające nasilenie duszności najczęściej spowodowane jest przez infekcję dróg oddechowych. Mówimy wówczas o zaostrzeniu choroby, które wymaga specjalnego leczenia.

Musisz jednak pamiętać, że przyczyną duszności mogą być inne choroby układu oddechowego oraz choroby serca.

Inne objawy choroby

Rzadko chorobie tej mogą towarzyszyć takie objawy jak ból w klatce piersiowej czy krwioplucie. Zawsze w takich przypadkach należy zgłosić się do lekarza.

U chorych w zaawansowanym okresie choroby na płatkach usznych, koniuszku nosa, wargach, paznokciach, a zwłaszcza na języku można stwierdzić zasinienie skóry lub śluzówek.

U wielu chorych na POChP zwraca uwagę ich sposób oddychania. Widać wyraźne wydłużenie wydechu. Pacjenci z bardzo ciężką postacią choroby często wydychają powietrze przez zwężone usta. Taki sposób oddychania zapobiega zapadaniu się drobnych oskrzeli w czasie wydechu i zwalnia częstość oddychania.

Co to jest serce płucne?

Serce płucne rozwija się u chorych z bardzo zaawansowaną postacią choroby. Postępujące zmiany w płucach spowodowane przez chorobę powodują, że serce zmuszone jest do bardziej wytężonej pracy. Proces ten trwając wiele lat prowadzi do stopniowego pogarszania się pracy serca, a w końcu do rozwinięcia się jego niewydolności.

Objawy serca płucnego można zaobserwować najczęściej w trakcie zaostrzenia choroby. Są to w różnym stopniu nasilone obrzęki kończyn dolnych czy pobolewania w okolicy wątroby. Lekarz może rozpoznać serce płucne również w okresie stabilnym choroby po wykonaniu odpowiednich badań.

Co to jest niewydolność oddychania i czy ona u mnie występuje?

Niewydolność oddychania jest to stan, w którym z powodu choroby płuc (np. POChP) dochodzi do nieprawidłowej wymiany tlenu i dwutlenku węgla w płucach. Chorzy ci mają niedobór tlenu we krwi (z powodu utrudnionego przenikania tlenu z powietrza do krwi) oraz nadmiar dwutlenku węgla we krwi (który u zdrowych osób jest prawidłowo albo sprawnie usuwany z organizmu). Niewydolność oddychania jest późnym powikłaniem POChP, a wyżej opisane zaburzenia rozwijają się stopniowo. Na podstawie pewnych objawów lekarz może podejrzewać u Ciebie niewydolność oddychania. Niedobór tlenu może powodować nieprawidłową pracę wielu narządów, a zwłaszcza mózgu i serca.

  • Mózg - Niedotlenienie przejawia się zmianami zachowania (jedni pacjenci stają się bardziej zamknięci w sobie, inni mogą być bardziej pobudzeni), zaburzeniami snu (chorzy stają się senni w ciągu dnia, a nie mogą spać w nocy) czy zaburzeniami pamięci.
  • Serce - Niedobór tlenu powoduje nadmierną pracę serca, która po pewnym czasie prowadzi do jego niewydolności.

Niewydolność oddychania jednoznacznie można rozpoznać jedynie za pomocą badania gazometrii krwi tętniczej.