Oddech > O POChP > Badania w POChP > Spirometria

Spirometria

Spirometria jest prostym, nieinwazyjnym testem oceniającym czynność płuc. Badanie polega na wykonywaniu głębokich wdechów i wydechów poprzez ustnik aparatu pomiarowego. Nowoczesny spirometr jest przyrządem elektronicznym wyposażonym w pamięć i kalkulator. Osoba badana wykonuje kilka oddechów do aparatu, który sprawdza czy były one wykonane prawidłowo oraz oblicza stosunek zmierzonych pojemności płuc i szybkości wydechu do należnych dla wieku, płci i wzrostu norm. Badanie można wykonać ambulatoryjnie w ciągu kilku minut.

Spirometria jest słowem pochodzenia łacińskiego (łac. spiro - oddycham). Podczas badania spirometrycznego  mierzy się kilka różnych wielkości, z których najważniejsze to pojemność płuc, czyli objętość powietrza jaką można nabrać podczas najgłębszego wdechu (VC), oraz maksymalna objętość powietrza jaką badany wydycha podczas pierwszej sekundy gwałtownego wydechu (FEV1).

Na podstawie tych dwóch wielkości, a także ich stosunku, wnioskuje się, czy pojemność płuc jest taka jakiej się można spodziewać w danym wieku, czy lepsza - tak się dzieje na przykład u osób uprawiających sport. Badanie spirometryczne może także wykazać, że rezerwy płucne są mniejsze niż spodziewane. Inaczej mówiąc płuca są starsze niż wiek kalendarzowy. 

Główną przyczyną przedwczesnego starzenia się płuc jest dym tytoniowy, dlatego każdy palący papierosy powinien wykonać badanie spirometryczne. Nieprawidłowy wynik spirometrii powinien stanowić szczególną motywację do zaprzestania palenia - jeżeli pali się nadal, nieuniknione jest rozwinięcie się ciężkiej postaci POChP. Oznacza to bardzo dokuczliwą duszność, nawet  podczas niewielkiego wysiłku, i przedwczesną śmierć.